Hlavní odlišností matrace pro psa od té člověčí je bezpochyby to, že na ní bude spočívat psí tělesná schránka. Znamená to snad, že mu můžeme věnovat nějakou naši starou proleželou matraci, aby ji ekologicky “dotrhal”, “vynosil” nebo “dokončil”?  

Rozhodně ne! Taková volba by prokázala medvědí službu nejen zvířeti, ale i majiteli. Proč? 

Lepší je to na přiměřeně měkkém

Jenom svého psa chvíli pozorujte. Ačkoli mu nečiní problém plácnout sebou v podstatě kamkoliv, třeba i na holou zemi, hlavně když bude moci být v přítomnosti svého pána či se vyhřívat na sluníčku, jak se naskytne příležitost, volí něco pohodlnějšího: postel, pohovku, pelíšek, deku, nebo alespoň kus látky, na kterém se dovede uvelebit tak, že tělo schoulené do klubíčka prostor vymezený látkou vůbec nepřesahuje.

V tomto vzorci chování nemusíme zrovna rozumět řeči zvířat, stačí nám řídit se heslem podle sebe soudím tebe. Komu z nás by se líbilo spát na tvrdé zemi? A jak dlouho bychom to vydrželi? Opravdu je psí lenošení srovnatelné se zdravým poleháváním jejich dvounohých majitelů. Každý ví, jak významná je při naplňování odpočinkových fyziologických potřeb kvalita matrace.Její přílišná tvrdost, případně měkkost způsobuje, že se po ránu cítíte jako přejetí kamionem a málo spíte. Obzvlášť to pro lidi se zdravotními problémy nebo pro seniory. Psi to mají podobně, ale většinou si to neuvědomujeme.

Jen ortopedická to může být

Ať už jako výplň samostatné matrace nebo jako vybavení psího pelíšku  jako materiál se osvědčila tzv. viskoelastická pěna, známá také jako paměťová pěna. Ta reaguje na tvar těla a zajišťuje tak uvolnění kontaktních bodů od tlaku. Páteř psa je navíc vleže na boku udržována anatomicky správně. Odlehčením kloubů a páteře působí ortopedická matrace pro psy proti bolesti a podporuje zdravý krevní oběh. A to všechno canis lupus familiaris pro kvalitní život potřebuje stejně jako homo sapiens, jak potvrdí každý veterinář. 

S úctou k věku a zdravotnímu stavu

Pelíšek vybavený ortopedickou matrací je vhodný zejména pro starší psy, psy s onemocněním kloubů nebo pro mohutné a těžké psy. U starších psů se často objevují problémy s klouby nebo páteří, jako je osteoartróza, spondylóza a jiné. Zde je tlumení tlaku a tím i bolesti velmi vítáno.  Pro psy s pokročilým věkem byla vyvinuta dokonce ortopedická vyvýšená lehátka, ze kterým se seniorům lépe vstává z podlahy. Je to jakási paralela k tomu, jak starší člověk vstává z postele nebo nastupuje do osobního vozu; podobnost není čistě náhodná. Dříve narozený se mnohem lépe dostává do auta s vyššími sedadly, tedy nahoru, než do auta s nižšími sedadly a to samé platí i pro vystupování – z vyššího sedadla se dostane lépe dolů než z nízko položeného.

Vlastnosti ortopedické matrace ocení i mladší psi s onemocněním kloubů, což je typ choroby, která se objevuje u mnoha plemen, zejména těch přešlechtěných. U zdravých, ale potenciálně rizikových jedinců s ohledem na jejich velikost a hmotnost funguje matrace jako prevence. A zcela pohodlná bude i pro malé zdravím kypící pejsky. 

Psí bude později vepsí

Dalším argumentem pro to, aby majitel zvolil nákup speciálního psího vybavení pro odpočinek a spánek, je ten, že u psích pomůcek se primárně berou v úvahu schopnosti zvířecích zubů a drápů. Vaše vlastní opotřebovaná matrace by možná ještě mohla pár let sloužit pro nárazové přespání nečekané návštěvy, ale pes je hotov ji rozkousat za jeden večer s efektem, který určitě nepotěší. A v neposlední řadě je problém velikost. Naše lidské matrace jsou moc velké a pes si na nich připadá ztracený Potřebuje něco velkého právě tak jako on sám, aby se cítil bezpečně a diskrétně jako ve své vlastní boudě. 

Kde necháváte psa odpočívat? Je s tím spokojen?

Bohuslav Krpata