Jak vybrat správnou velikost oblečení?

Jistě to sami znáte. Jdete do obchodu o oblečení a nevíte jakou velikost si správně vybrat? Měli jsme stejný problém a proto jsme se na Kusta.cz rozhodli sepsat článek o tom jak vybrat tu správnou velikost oblečení pro Vás. Najdete tu takové množství oblečení, že ani nevíte co si dříve koupit. Ale jak si vybrat správnou velikost se moc nikde nedozvíte.

Taky se vám už stalo, že jste si objednali na e-shopu bundu nebo kalhoty, ale byly vám malé nebo naopak velké? Přestože jste napsali do objednávky vaši obvyklou velikost. A přesto, že vám bylo posláno oblečení s objednanou velikostí.

Důvodem může být buď vaše špatné měření, většinou ale problém nastane díky chaosu, který dodnes vládne ve značení velikostí oděvů. V praxi to znamená, že jedna velikost může být značena v rámci Evropské unie několika způsoby. Například naše velikost 44 je v anglickém číslování 28, v americkém 33 nebo také XXL. A se všemi způsoby označování se můžete setkat, pokud nakupujete online.

Dvakrát měř…

Většinou se uvádí u každého zboží tabulka velikostí od daného výrobce. Důležité je to především v případě prádla, které si kupujeme na tělo, bez „rezervy“. U volnějších šatů či mikiny nějaký ten centimetr možná nehraje roli, u oblečení obepínajících siluetu těla je ovšem přesnost důležitá. Proto dřív, než si objednáte, ujistěte se, že velikost odpovídá vašim rozměrům.

Pro určení správné velikosti se měří obvod hrudníku v nejširším místě (u dámského prádla ještě pod prsy), dále rozměr v pase a přes boky. Při měření metr neutahujte, aby vám později oblečení nebo prádlo nevytvářelo nevzhledné faldy.

Jak zjistit správnou velikost prádla

Asi největší problém představuje značení prádla, především u podprsenek, kde se můžete setkat s konfekčními velikostmi podle EU, UK nebo amerického značení, s velikostmi vyjádřenými písmeny (XS, S, M, L, XL…), případně speciálním značením podprsenek, které se řídí obvodem pod prsy a velikostí košíčku, například 85 C. Proto je hodně důležité ověřit si velikost v tabulce poskytnuté výrobcem, kde si správnou velikost vyberete na základě vlastního měření. Často se totiž stává, že někdy vaše rozměry odpovídají velikosti M, ale jiný výrobce prádla vás řadí už mezi XL.

Specifické značení velikostí najdete také u kalhot, především u riflí. Tam se dosud používá americké číslování, navíc se přidává ještě druhé číslo (od 29 do 36), což je vnitřní délka nohavice v palcích. Takže například rifle velikosti 32 – 32 odpovídají české velikosti 42 s vnitřní délkou nohavice 77 cm.

Bohuslav Krpata