Pokud máte děti, je vysoká šance, že ve škole budou při vyučování používat lepidlo a ušpiní si svoje dětské kalhoty či jiné oblečení. Toto lepidlo se často dostane tam kam nechceme – na oblečení našich dětí, dost často se stává, že se děti ním ušpiní. Dost často to zanechá lepivou skrvnu na zadní straně kalhot. Dokonce i dospělí se někdy nevyhnou umazání od lepidla. Ať už máte děti umazané od lepidla, nebo pracujete a tvoříte něco s lepidlem, a po teto práci máte zaskvrněné oblečení, pak vám tento článek jednoduše vysvětlí jak odstranit lepidlo z oblečení.

Jak odstranit lepidlo z oblečení :

  • Nechte lepidlo kompletně zaschnout
  • Seškrabte co nejvíce lepidla
  • Oblečení ponořte do studené vody
  • Vypusťte vodu a vmasírujte tekutý prací prostředek
  • Dejte oblečení do pračky a vyperte ho na vyšší teplotu

Nezapomeňte se vždy podívat na cedulku u vašeho oblečení, ať si ho ještě více nezničíte.

Jak odstranit běžné tekuté lepidlo?

1) Nechat ho zaschnout a seškrábat

Nejdříve nechte lepidlo kompletně zaschnout. Poznáte to tak, že lepidlo bude krásně průhledné. Poté použijte tvrdý kartáč nebo konec sponky. A snažte se tím seškrábat co nejvíce lepidla. Sice se Vám zřejmě nepodaří seškrábat vše, ale měli byste seškrábat co nejvíce z horní vrstvy látky. Zanechte pouze lepidlo, které je zachyceno hloubějí do látky. Předtím, než začnete seškrabávat, ujistěte se, že lepidlo je doopravdy zaschlé. Pokud by nebylo, jediné čeho byste docílili by bylo další roztírání po látce.

2) Namočte oblečení do studené vody

Pokud je na oblečení stále viditelná skrvna, namočte oblečení do studené vody. Ponořte ho do studené vody (teplá voda to může ještě vše zhoršit) a nechte oblečení ponořené ve vodě přes noc. Toto by mělo lepidlo změkčit a další den bude jednodušší lepidlo odstranit.

3) Aplikujte tekutý prací prostředek

Vypusťte studenou vodu, ve které bylo ponořeno postižené oblečení. Ihned do oblečení vmasírujte menší dávku tekutého pracího prášku. Nezáleží na tom, jakou značku tekutého pracího porstředku použijete. Použijte prostředek, který je slučitelný s vaším typem oděvu.

Naneste precizně tento prací prostředek na zbývající části lepidla. Jemně ho vmasírujte na postižené oblasti a ujistěte se, že pronikl do hlubších vrstev látky vašeho oblečení.

4) Vyperte oblečení, tak jak jste zvyklí

Nyní vhoďte oblečení do vaší pračky. Nastavte teplotu zhruba na 30°C (rozhodně nepoužívejte horkou teplotu praní) a přidejte prací prášek. Po vyprání byste měli mít zase čistý a nelepivý oděv.

Jak odstranit lepidlo z oblečení – vteřinové

Odstranění vteřinového lepidla z oblečení

Odstranění vteřinového lepidla je trochu odlišné, než od postupu, který jsme si výše popsali. Toto lepidlo většinou nebývá vodou rozpustné, proto máčení ve vodě nám nepomůže. Na odstranění vteřinového lepidla budeme potřebovat něco silnějšího. Před tímto postupem si nezapomeňte prostudovat cedulku u vašeho oblečení.

1) Nechat ho znovu zaschnout a seškrábat

Znovu budeme seškrabávat lepidlo. Předtím, než se ho pokusíte sekřabávat, nechte ho plně zaschnout. Nicméně se vám zřejmě moc seškrábat nepodaří. Pokud lepidlo nejde dolů, zanechte této činnosti, protože byste si mohli poškodit látku na vašem oblečení. Raději se posuneme na další krok.

2) Aceton

Aceton – jediná tektuina, která se umí “prožrat” skrze vrstvu lepidla. Je velice efektivní při odstraňování lepidla z látky, nebo do konce i z naší kůže. Jak postupovat? Naneste malinko acetonu na vatu a jemně s ním přejeďte po skvrně z lepidla. Toto není rychlý proces, budete to muset několikrát zopakovat. Nevýhodou použití acetonu je, že není moc šetrný k látce, což znamená, že nám látku může občas odbarvit.

3) Vyperte oblečení, tak jak jste zvyklí

Finální krok pro odstranění vteřinového lepidla z oblečení. Vhoďte oblečení do pračky a použijte vysoce kvalitní prací prášek. Po vyprání, předtím než se rozhodnete oblečení nechat uschnout, se ujistěte, že na oblečení již nejsou žádné skvrny od lepidla.

Odstranění lepidla – Závěrem

Pokud jste použili lepidlo, které je ředitelné vodou, je odstranění lepidla z oblečení velice jednoduché. Takže až zase vy nebo vaše děti budete používat lepidlo a ušpiníte si oblečení, vzpomeňte si na tyto tipy.

Bohuslav Krpata