Asi dobře víte, že takový úklid po malování dá člověku obvykle zabrat. Může to být docela dřina a zároveň i otrava. Vlastní byt sice zvládne vymalovat téměř každý. S moderním náčiním a kvalitními barvami to ostatně není příliš složité a pro některé z nás to nakonec může být i poměrně zábavné. Ale generální úklid, který musí vždy následovat, to už je něco jiného. Práce to není dvakrát příjemná a obvykle se do ní nikdo nehrne. A není divu. Dát do pořádku čerstvě vymalovaný byt nebo dokonce celý dům, je zpravidla docela náročné a to jak fyzicky, tak i časově.

Chystáte se na renovaci svého příbytku, která se neobejde bez nové výmalby? A máte už předem hrůzu z toho, co vás čeká, až práci skončíte? Udělejte to nejrozumnější, co se vám v takové situaci nabízí. Pozvěte si na úklid profíky! Pokud nemáte s podobnými službami žádnou zkušenost, nevadí. Rádi vám ukážeme, jak na to.

Úklid po malování není žádná zábava

Asi nenajdete mnoho lidí, kteří by považovali uklízení za kdovíjak zábavnou činnost. Úklid domácnosti je údajně koníčkem snad jen pro člověka, který se narodil ve znamení panny. Ale věřte tomu. Většina z nás se této nepříjemné práci zkrátka velmi ráda vyhne. A to i za vcelku běžných okolností. Natož pak v okamžiku, kdy je potřeba udělat pořádek po té, co jste vymalovali nebo dokonce ve chvíli, kdy jste dokončili nějakou zásadnější rekonstrukci svého bytu. Sice jsme řekli, že je takové malování místností relativně snadné a pro někoho snad i docela zábavné, ale co si budeme povídat, fyzická aktivita to zkrátka je. A to často taková, že po ní člověk prostě musí cítit alespoň nějakou únavu.

A dát se pak do úklidu, to se mu už jednoduše nechce. Navzdory faktu, že je úklid, který provedete bezprostředně po malování zpravidla snazší, než uklízení odložené na následující dny. 

Jak si usnadnit práci a zároveň ušetřit

Chcete, aby byl váš byt „jako ze škatulky“ a přitom se za každou cenu hodláte vyhnout úklidu, který musí po každém malování chtě nechtě následovat? Rádi byste si usnadnili práci a rozhodli jste se proto, že si domů pozvete úklidovou firmu? To je velmi rozumné! Než vám napovíme, jak si takové profesionály vybrat, měli bychom zdůraznit, že se vám racionální přístup k věci rozhodně vyplatí. A začněte s ním hned!

Nejprve, než se pustíte do výmalby, vše si pečlivě promyslete! Především se pokuste minimalizovat nepořádek, který po vašem „malířském výkonu“ určitě vznikne. Ceny profesionálního úklidu sice nebývají nijak přemrštěné, ale zadarmo pro vás přece jen nikdo pracovat nebude. Takže čím méně nepořádku uděláte, tím nižší bude váš účet. A jak na to? Držte se těchto dvou pravidel:

  1. Nepřeceňujte své umění a naučte se správně zacházet jak s barvami, tak s malířským náčiním. Čím lépe vám to půjde, tím méně nepořádku po sobě zanecháte
  2. Před tím, než se dáte do malování, vždy z místnosti vystěhujte všechno, co je možné. A také co nejpečlivěji zakryjte veškeré plochy, které nehodláte pokrýt novým nátěrem

Úklidová četa se vám vyplatí!

Plánování je zpravidla základem úspěchu. Proto byste si nějaké pomocníky, kteří vám dají byt do pořádku, měli objednat na takový termín, aby se mohli dát do práce téměř okamžitě po té, co budete mít vymalováno. Celá akce se tím urychlí. Skončili jste s renovací svého příbytku? Zvolili jste tu správnou barvu do kuchyně, do obývacího pokoje a také do vaší ložnice? Stěny prostě září novotou a vy se nemůžete dočkat, až bude byt perfektně uklizen? Pokud se budete řídit těmito radami, mělo by to jít hladce:

  • Před jedinou uklízečkou dejte přednost specializované firmě. Ta má obvykle k dispozici řadu zaměstnanců a může vám tak poslat celou „úklidovou četu“. Vyplatí se to. Práce nebude trvat zbytečně dlouho
  • Firmu či agenturu vybírejte na základě kladných referencí. Poradí vám známí nebo kolegové ze zaměstnání. A je tu také internet, který je plný užitečných informací
  • Nezapomeňte si předem prostudovat ceník! Zpravidla se účtuje částka za hodinu a to za každého „pracanta“. Hodinové taxy se nejčastěji blíží třem stovkám korun. Někdy lze ale dohodnout i jakousi paušální platbu za celou zakázku

Domácí „pomocníci“ mají žně

Možná jste si už všimli, jak jsou domácí práce prováděné profesionály žádané. Firmy, které takové služby poskytují, mají v posledních letech hotové žně. A není divu. Úklidové agentury nebo třeba odborníci, kteří se starají o zeleň v našich zahradách. A také opraváři všeho druhu, kteří si už zvykli na označení „hodinový manžel“. Ti všichni nám totiž usnadňují život a šetří náš čas i naše síly.

Potřebujete uklidit čerstvě vymalovaný byt? Svěřte práci profíkům! Téměř vždy se to vyplatí!

Váháte? A proč? Máte snad s úklidovou službou špatnou zkušenost?

Bohuslav Krpata