Chcete si přivydělat pronájmem bytu v Olomouci? Je přirozené, že chcete svou investici co nejvýhodněji zhodnotit. Najít skvělého nájemce není ale tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Než plní nadšení vyvěsíte online váš inzerát, rozmyslete si, komu vlastně chcete váš byt pronajmout. Nájemníci se dělí do několika skupin a každá má svá specifika. Pokud chcete najít spolehlivého nájemníka, který splňuje vaše požadavky, přečtěte si náš článek. V něm jsme pro vás stručně shrnuli hlavní výhody a nevýhody čtyř hlavních typů nájemníků.

 

Pronájem bytu v roce 2021

Pandemie koronaviru tlačí ceny pronájmů směrem dolů. Nejvíce se podle očekávání zlevňuje v Praze. Za byt 2 + kk nájemníci zaplatí v průměru o tisíc korun méně než před začátkem pandemie. Turisté nejsou a tak museli i majitelé lukrativních nemovitostí zamáčknout slzu a nabídnout byty kousek od Karlova mostu doslova za hubičku.

V regionech nájmy neklesly tak dramaticky jako v hlavním městě. Nicméně pokud jste zamýšleli, že váš byt pronajmete bandě studentů, pandemie vám dost pravděpodobně narušila vaše plány. V letošním školním roce si mnozí studenti placení privátu z pochopitelných důvodů rozmysleli. Buďme ale optimisté a předpokládejme, že tato situace brzy pomine. Olomouc je univerzitním městem, proto tvoří studenti za normálních okolností velmi početnou skupinu potenciálních nájemníků.

 

Komu (ne)pronajmout byt a proč?

  1. Studenti jsou velmi vděční nájemníci, kteří si vystačí s málem. Většinou nemají problém sdílet jeden byt s více lidmi najednou. Ke štěstí jim stačí alespoň základní vybavení a neprůchozí pokoje. Nájemné za studenty ve většině případů platí rodiče. To znamená, že valná většina nemá problém s placením a dodržují termíny. Na druhou stranu studenti nepatří mezi dlouhodobé nájemníky. Po dokončení studií se většinou vystěhují. Může se také stát, že studia nedokončí a budou se chtít vystěhovat před ukončením nájemní smlouvy.
  2. Rodiny s dětmi hledají dlouhodobé pronájmy. Malé děti potřebují stabilní prostředí, proto se nemusíte obávat, že by se rodina po roce hned stěhovala jinam. To je nepopiratelná výhoda. Budete mít na dlouho dopředu vystaráno. Obsazený byt s pravidelně platícím nájemníkem je snem každého majitele. Má to ale samozřejmě háček. Rodiny s dětmi jsou hlučnější a malé děti dost často něco nechtěně poškodí. Budou mít pravděpodobně i nějakého domácího mazlíčka nebo si jej do budoucna pořídí. Pokud máte nově zrekonstruovaný byt, nepočítejte s tím, že si ho převezmete ve zcela původním stavu. Podmínky si ale klást podle zákona nemůžete a už vůbec byste je neměli okatě vypisovat přímo do inzerátu. Diskriminační inzeráty jsou nezákonné. Zákon v tomto ohledu stojí jasně na straně nájemníka.
  3. Bezdětné páry jsou ideální pro majitele menších bytů, nejčastěji 2 + kk. Jejich hlavní předností je nadstandardní péče o pronajatou nemovitost. Pro mnohé z nich je to jejich první společné bydlení a tak se o byt velmi dobře starají a nemají problém do něj také investovat. Po nějakém čase se ale začnou poohlížet po vlastním nebo větším bytě.
  4. Svobodné ženy a muži vyhledávají menší byty a garsonky. Pokud si byt pronajímá žena zpravidla se o byt velmi dobře stará. Single muži se obecně o byt starají méně. Tato skupina je rizikovější, protože může dojít k výpadku příjmu, nebo se nájemník po čase přestěhuje k partnerovi.

 

Vybírejte své nájemníky pečlivě

Pokud si chcete zajistit pravidelný, dlouhodobý příjem, nepodceňujte výběr.

Nemusíte nikoho diskriminovat, stačí si dobře rozmyslet, jaký typ nájemníka chcete pustit do vašeho bytu a případně mu přizpůsobit jeho interiér.

Pokud chcete mít jistotu, můžete potencionální zájemce požádat o doporučení jejich předešlého pronajímatele.

Jak dlouho jste hledali vaše aktuální nájemníky a jak jste s nimi spokojení? Komu pronajímáte vaši nemovitost nejčastěji a proč preferujete právě tento typ nájemníků?

Ztratili jste vlivem pandemie nájemníky nebo jste je naopak našli rychleji?

Sdílejte vaše zážitky a zkušenosti s ostatními pronajímateli.

Bohuslav Krpata