Lámali jste si někdy hlavu nad tím, jak by mohly vypadat sportovní sneakery ve vzdálené budoucnosti? Filmaři to udělali, když v roce 1989 natáčeli kultovní sci-fi komedii Návrat do budoucnosti II. Hlavní hrdina Michael J. Fox tam nosí samozavazovací tenisky Nike. Air Force 1 ’07 ze současnosti jsou jim velmi podobné, až na chybějící automatické šněrování. S tím americký výrobce vyrukoval pouze v limitované edici, která se prodala v dražbě. Výtěžek putoval do nadace Michaela J. Foxe na výzkum léčby Parkinsonovy nemoci, kterou tento slavný hollywoodský herec trpí. Nahlédněte s námi do neblahého osudu hvězdy z budoucnosti.  

Děj trháku Návrat do budoucnosti II, kde hrají tenisky Nike k nerozeznání od dnešních Air Force 1 ’07?

V Česko-Slovenské filmové databázi se akční komedie o naší budoucnosti s velmi vysokým hodnocením 86 % procent umístila ve dvoustovce nejoblíbenějších filmů všech dob. Geniální vynálezce doktor Brown v příběhu vyšle svého spojence teenagera Martyho o 30 let dopředu. Michael J. Fox jako hlavní hrdina musí totiž v roce 2015 zachránit svého vlastního potomka. Mládež budoucnosti přitom jezdí na vznášejících se skateboardech a Michael nosí šedé kotníkové samozavazovací tenisky Nike, které připomínají model Air Force 1 ’07.

Americký výrobce bot dlouhodobě obsazuje své výrobky do divácky úspěšných filmů. V případě snímku Návrat do budoucnosti II využil svůj geniální product placement i po 30 letech. Když se predikovaná filmová budoucnost stala skutečností, vyrukoval s teniskami Nike Mag. Air Force 1 ’07 jsou na rozdíl od nich dostupné v běžném prodeji. Jeden pár těch filmových dostal jako dárek hlavní protagonista, který bojuje se zákeřnou Parkinsonovou chorobou. Zbytek vykoupili fanoušci, aby tím přispěli na hledání léku, který by zvrátil tuto zatím neléčitelnou neurodegenerativní poruchu.

Jak vypadají repliky filmových tenisek Nike se samošněrováním

Když si najdete e-shop s fotkami klasických tenisek Nike Air Force 1 ’07, jste velmi blízko jejich filmové verzi. Design je shodný s původní představou filmařů od kotníku až k podrážce. Nechybí ani světélkující diody, které vydrží v chodu celých 5 hodin. Rozdíl je pouze v přídatné pěnové výztuži kolem kotníku a kolem špičky pro větší pohodlí při skutečném nošení. 

Michael J. Fox – těžký osud hvězdy z budoucnosti

Kvůli svému chlapeckému vzhledu a komediálnímu talentu získal Michael J. Fox v polovině 80. let minulého století roli v prvním díle komedie Návrat do budoucnosti. Brzy následovalo veleúspěšné pokračování s teniskami Nike Air Force 1 ’07. Pár let nato si herec povšiml, že se mu sám od sebe třese malíček na ruce a zanedlouho mu byla diagnostikována Parkinsonova choroba. Od té doby se jeho zdravotní stav postupně zhoršuje. Nekontrolovatelný třes se rozšířil do celého těla a v poslední době se dostavují i typické výpadky paměti. Proto herec propůjčil svou tvář a zvučné jméno nadaci, která shání prostředky na výzkum této paralýzy a její léčbu.

Ne každé boty se dají koupit s příběhem. Tak pokud máte rádi legendární produkty, které navíc pomáhají, rozšiřte svůj botník o pár tenisek Nike. Jestli to budou Air Force 1 ’07 nebo jiný slavný model, už záleží na vašem vkusu. A neváhejte si pustit Návrat do budoucnosti II, kde vaše sneakery uvidíte v akci. Vaši rodiče na těchto hitech vyrostli a určitě si rádi podívají s vámi. Můžete pak společně prodiskutovat, jak se filmařům na konci 80. let podařilo vystihnout rok 2015.

Bohuslav Krpata