Dupačky, polodupačky a kojenecké body. To je úplný základ, bez kterého se žádná budoucí maminka neobejde. Nabídka je velká a jak se vyznat v tom, co bude pro miminko  nejlepší a nejvhodnější? Nevybírejte jen podle svého vkusu. Zamyslet se vyplatí.

Dupačky nebo polodupačky? Jaký je rozdíl? 

Polodupačky jdou popsat jako volné kalhoty s širokým nápletem na pase. Široký náplet je důležitý. Úzká guma, kterými jsou některé kusy opatřeny, může být totiž pro miminka nepříjemná. Nejen proto, že by je mohla tlačit na bříško, ale i proto, že jejich kůže je velmi citlivá a jemná, a úzký proužek by tak mohl vadit i mechanicky. 

Na rozdíl od polodupaček, dupačky pokrývají mnohem větší část těla dítěte. Zapínají na ramínkách a kryjí i bříško a zádíčká novorozence. 

Při výběru dbejte na kvalitu

Kvalitní oblečení se u miminek vyplatí, vždyť jejich citlivá pokožka mnohem více reaguje na vnější podněty než u starších dětí. Nejlepší oblečení bude to, které má  atest pro  právě pro ty malé  do tří let. Z materiálů vede jednoznačně oblečení ze stoprocentní bavlny. Nejen kvůli tomu, že je příjemná na kůži, ale i proto, že se dobře udržuje a dá velmi dobře prát i na vyšší teploty. Zajímavým materiálem do zimy může být i oblečení z merino vlny. Údržba je ale složitější. Na druhou stranu merino vlna krásně odvádí pot, takže miminko bude pořád v suchu. Krom kvalitního materiálu byste měli dbát také na správný výběr pracího prostředku. Nejlepší je ten, který je určen novorozencům a kojencům. 

Co vezměte v úvahu při nákupu:

 • Materiál – nejlepší je atestovaná bavlna. Dobře se pere, hodně vydrží a je jemná.  
 • Velikost – pro novorozence je optimální velikost 56. Oblečení ve velikosti 50 kupte jen pár kousků. Většinou je užijete jen velmi krátce. V případě narození miminka většího vzrůstu jej možná nepoužijete vůbec. 
 • Váš vkus – nejlepší možností jsou věci kvalitní, praktické a zároveň ty, které se vám i esteticky líbí. V případě rozhodování mezi estetikou a kvalitou, volte vždy raději kvalitu.  

Délku nohaviček nepodceňujte

Je mnohem lepší, když je miminku oblečení o trochu větší, než když je mu úplně tak “akorát”, nebo dokonce trochu kratší. Při výběru dupaček či polodupaček byste se tímto také měli řídit a vždy kontrolovat, zda má miminko ještě dostatečný prostor pro nožičky.  

V případě, že dupačky nebo polodupačky jsou uzavřené a není potřeba ponožek, dbejte, aby délka nohavic poskytovala miminku dostatek prostoru. Zkontrolujte i délku samotné „ťapičky“, protože některá miminka mají už od narození velká chodidla a „ťapičky“ některých dupaček jim mohou být malé.

4 tipy, které vám ulehčí rozhodování i čas

 • Nechcete-li trávit svůj čas neustálou kontrolou a natahováním ponožek, je vždy lepší volit ty dupačky s ťapkami.
 • Polodupačky umožňují rychlé přebalení. Miminku je jednoduše svléknete a zase obléknete. 
 • Patentky mezi nožičkami také ulehčí práci. Jednoduše je rozepnete a plenku vyměníte.   
 • Široké náplety u pasu u polodupaček jsou pohodlnější než úzká guma. 

Základní oblečení do výbavičky

 • Dupačky,  polodupačky.
 • Body s dlouhými a krátkými rukávy. 
 • Čepičky. 
 • Svetřík, kabátek nebo mikina.
 • Rukavičky a ponožky. 
 • Overal.
 • Narodí-li se miminko v chladných měsících v roce, nezapomeňte také na správný výběr kombinézy a fusaku do kočárku.

A hlavně se nestresujte. Mnoho věcí můžete ve větším množství dokoupit až po narození vašeho potomka. Svět se nezboří a vy alespoň zjistíte, jaký typ oblečení vám a vašemu miminku nejvíce sedí. Budou to dupačky nebo polodupačky? Uvidíte. A teprve pak si můžete udělat větší zásobu.  

Kolik věcí už máte nakoupeno? Pochlubte se

Bohuslav Krpata