Chronická onemocnění, alergie, obezita, neurologické problémy neznámého původu, autoimunitní onemocnění… Toto je jen část problémů, které přináší komplikovaný život nového tisíciletí spolu s nevhodnou  stravou, stresem a nedostatkem vhodného pohybu. Výdobytky civilizace nám ve výsledku spíše škodí, protože máme sedavá zaměstnání, přemíru stresových situací a nedostatek pohybu venku. Pojďte se s námi společně zamyslet nad tím, co by to mohlo změnit. 

Strava

Mainstreamová strava, která se v současné době konzumuje v naší vlasti, se rozhodně nedá nazvat zdravou. Pokud souhlasíme, že typicky česká národní kuchyně je představována smaženým řízkem s bramborovým salátem, svíčkovou na smetaně s bílým knedlíkem a nebo třeba vepřo – knedlo – zelo. Ani jedno z těchto jídel by neudělalo radost nutričnímu poradci, který se zabývá zdravým stravováním.

Co rozhodně nekonzumujte?

 • výrobky s obsahem bílého cukru
 • trvanlivé výrobky
 • polotovary
 • tvrdý alkohol
 • Smažené a spálené potraviny
 • bílé pečivo
 • fastfood stravu
 • uzeniny

Jak začít se změnou jídelníčku?

Pokud se chcete do problému vrhnout sami a po hlavě, rozhodně doporučujeme nastudovat na internetu alespoň nejnutnější základní rady. My radíme vyhýbat se výše zmiňovaným vyloženě nevhodným potravinám. Další radou je, zařadit do každé porce jídla alespoň polovinu jejího množství ovoce, zeleninu nebo luštěniny.

Pokud se necítíte na změnu sami, jednou z možností je, že to někdo udělá za vás. Úžasně pohodlným řešením je například krabičková dieta. Cena této služby vás nejspíš překvapí. Jídlo vás totiž vyjde zhruba na stejnou částku, jako byste si je připravovali sami. A věřte nám, vařit pro jednoho, pětkrát denně a ještě zdravě, to je celkem dřina. My krabičkové diety přímo zbožňujeme. Máme totiž rádi zdravá jídla a velmi nám také lichotí, když se o nás někdo pěkně stará. 

Jak vyřešit zdravý pohyb? 

Většinou se nám do posilovny nebo na cvičení moc nechce. Pokud tedy patříte také do této skupiny, která se ke cvičení musí přemlouvat, máme pro vás několik tipů:

 • Jezděte do práce na koloběžce nebo na kole!
 • Naučte svoje děti bruslit a pořádejte výlety na in-line bruslích!
 • Choďte na procházky do lesa!
 • Pořiďte si velkého psa, ten vás bezpečně vytáhne ven.
 • Vystupte o zastávku dřív a zkuste více chodit pěšky.
 • Kupte si permanentku na plavání, rychle si na tento příjemný pohyb zvyknete.

Naučte se relaxovat, a to bezpodmínečně!

Ať už je to návštěva sauny, výlet na ryby, návštěva muzea umění. Dopřejte své mysli rozptýlení a odpočinek od starostí běžného dne. Nezapomínejte na kulturu, poznávání nových míst a také na pravidelnou dovolenou.

I duše potřebuje hýčkat

Každá duše, která je zavalena velkým náporem okolí, ať už z okruhu pracovního, nebo rodinného, potřebuje odpočinek. Zkuste třeba řízenou meditaci nebo cvičení jógy a tai chi. Obojí dokáže navodit velmi příjemné harmonické pocity pro vaše nitro. 

Pořiďte si chytré hodinky

Ty vás budou upozorňovat, když nebudete aktivní a čas od času vás prostě vyzvou k pohybové aktivitě. S tímto skvělým elektronickým pomocníkem budete mít svůj pohyb pod kontrolou. Chytré hodinky vás budou bavit

Jak často přemýšlíte nad vhodností vaší stravy? Stravujete se zdravě, a nebo do sebe naopak jen tak něco hodíte, abyste neměli hlad? Jak se vám za to odvděčuje vaše tělo? Cítíte nějaký přímý vliv vaší stravy na to, jak se cítíte? Napište nám, jestli jste již vyzkoušeli výraznou změnu stravování. Zajímají nás vaše tipy na zdravý životní styl.

Bohuslav Krpata