Nákup školních potřeb vypadá jednoduše. Avšak není. V případě, že máte doma budoucího prvňáčka a chcete mu udělat radost nějakým dárkem, který později využije ve škole, vybírejte pečlivě a s rozmyslem. Jakým chybám se vyhnout, aby měli radost všichni zúčastnění?

Školní potřeby nevybírejte jen podle praktičnosti a bez dítěte   

Chcete vidět rozzářený úsměv svůj nebo svého dítěte? Pokud upřednostníte nadšení potomka, pak je vždy lepší minimálně sledovat to, co si skutečně přeje. Vyhnete se pak situaci, kdy budete z nové školní tašky, penálu nebo třeba jen pastelek nadšeni pouze vy, protože jsou ergonomické, správně vyvážené a prostě úžasné. Druhá strana to ovšem vezme jen s chladným výrazem ve tváři nebo naopak skoro s brekem, protože si přece přála ty, které jsou úplně jiné.  

I v případě toho, že plánujete dítě překvapit, zkuste spolu nenápadně projít různé možnosti a zjistit, co by se mu mohlo líbit. Z toho pak vyberte tu nejlepší variantu pro vás všechny.  

S výběrem školní tašky nespěchejte 

Školní taška je pro budoucího prvňáčka důležitá. Proto by i její výběr měl být pečlivý a zohledňovat mnoho faktorů. Ať už co se vzhledu a funkčnosti týče. Čas byste měli věnovat i tomu, aby taška dítěti skutečně sedla. Problém často nastává u drobnějších dětí, kterým většina tašek prostě dobře nepadne, a je potřeba jich vyzkoušet několik.

Co vzít při výběru školní tašky do úvahy?

 • Váha. Aktovka či batoh by měly mít pod 1 kg. Čím drobnější dítě, tím lehčí by měla být.
 • Rozměry. Některé tašky mohou být úžasně ergonomické, lehké, ale pokud jsou obrovské, drobné dítě se pod nimi prostě ztratí. Proto dejte pozor nejen na délku, ale i šířku. Důležité je umístění ramenních popruhů. Pokud máte dítě s úzkými rameny a  popruhy aktovky budou daleko od sebe, bude váš potomek často bojovat s tím, že mu z ramen stále padají. 
 • Popruhy. Ty nastavitelné jsou standardem. Neměly by padat nebo naopak dřít krk. Hrudní pásek je skvělou vychytávkou, a pokud bude nastavitelný je to pro vás další plus.
 • Zadní strana. Pevná, ergonomicky tvarovaná zadní strana napomůže k tomu, že se dítě nebude ohýbat a různě si křivit páteř. Správný vývoj zad je pro děti obzvláště důležitý. Proto dbejte nejen na dobrou ergonomii nejen u aktovek či školních batohů, ale i třeba u sezení u stolu. Přečtěte si, čeho ještě je potřeba se vyvarovat, aby dítě nemělo v dospělosti problémy s páteří.

Školní potřeby nenakupujte příliš brzy 

Chcete-li předzásobit svého prvňáčka a darovat mu různé školní věci jako překvapení, možná to není úplně dobrý nápad. Vezměte do úvahy, že školky často dávají na rozloučenou budoucím školákům různé sady se školními pomůckami. Na začátku roku přispívají vybavením i školy. Proto s nákupem vodových barev, štětců, modelíny a další věci raději počkejte až na první dny školy, kdy vám bude přesně řečeno, co bude potřeba ještě přinést. Nebo je kupte pro domácí využití. S vodovými barvami se dítě zabaví nejen ve škole a škole, ale i doma. 

Chcete dítěti pořídit praktický dárek do školy? Skvělé budou různé doplňky 

V případě, že pořád váháte, co svému dítěti pořídit a chcete mu udělat překvapení, zároveň však nechcete šlápnout vedle, mohou být možností různé doplňky do školy. S těmi vždy uspějete. 

Jaké to jsou? Zde je pár příkladů 

 • Sáček na cvičení. 
 • Přívěsek na krk, na který se dává čip. Čím hezčí, tím lepší. Děti je na krku nosí rády a hrdě. 
 • Penál. 
 • Kvalitní pastelky, ořezávátko a guma. V prvním roce je děti využívají opravdu hodně a s jednou sadou si v průběhu roku nevystačíte. Pokud chcete v dítěti podpořit touhu po kreslení, pak volte pastelky s jasnými a dobře viditelnými barvami.
 • Přívěsky na tašku. 
 • Svačinový box s motivem oblíbených hrdinů a hrdinek. 
 • Ozdobný box na knihy a sešity.

Dostali jste svoji první školní tašku jako vánoční překvapení nebo jste si ji vybrali s rodiči v obchodě až před začátkem školního roku?

Bohuslav Krpata