Kolikrát už jste slyšeli říkat o někom větu: “Ta o sebe vůbec nedbá” nebo “Potom o sebe přestala dbát a začalo to s ní jít s kopce”. V těchto větách je implicitně obsaženo, že starat se o svůj zevnějšek je normální a přirozené. Pokud to někdo nedělá, je to podezřelé, politováníhodné a omluvitelné pouze z těch nejzávažnějších důvodů. Mezi ně se počítají vážná nemoc či životní krize. Ale i v takových vypjatých situacích se doporučuje naopak zaměřit se na něco hmatatelného, u čeho se bezprostředně projeví pozitivní výsledky. Především tehdy, jsme-li dole psychicky, je dobré vyvážit stav zvýšeným zájmem o fyzické, to pomáhá ke znovunabytí rovnováhy. K fyzickým stránkám se počítá i péče o zevnějšek. 

Až se svléknu a odlíčím

Co obnáší pečovat o svou vizáž, každá z žen interpretuje trochu  jinak. Některá sází na dokonalé líčení, jiná si platí drahého kadeřníka a většina vnímá jako povinnost nejvyšší důležitosti pravidelnou obměnu šatníku a sledování módních trendů. Jenže večer, když se všechny svršky odloží, šminky odstraní odličovačem a účes přestane být čerstvý, dříve či později uvidí každá žena méně lichotivou součást života – stárnutí. Co se proti němu dá dělat, aby člověk byl sám se sebou rád o samotě? 

Je a není to stejně jednoduché, jako zajít do obchodu pro nový outfit. Od jistého věku bývá práce na sobě a na svém vzhledu docela dřina – pravidelné cvičení včetně nějakého toho kardia, u nějž se pěkně zpotíte, a vyvážená racionální strava jsou nutností, aby silueta alespoň z dálky vypadala jakž takž přijatelně. Na druhou stranu něco se dá pořídit za pár okamžiků a za přijatelnou úplatu – jsou to různé omlazovací procedury poskytované klinikami estetické medicíny. 

Aby zrcadlo nebylo nepřítelem

Co všechno si lze představit pod pojmem omlazení

  • V prvé řadě se “jde” po vráskách, tedy se usiluje o nápravu pokožky obličeje, která má tendenci k vrásčitosti snad už od pozdní puberty. Botulotoxinem, kyselinou hyaluronovou, kmenovými buňkami nebo plazmaterapií se vrací pokožce její pružnost a hydratace. Některé z těchto zákroků se nemusí omezovat pouze na obličejové partie; své si zaslouží i krk s dekoltem nebo klidně i paže.
  • Pro náročnější klienty jsou v nabídce různé plastické operace. Ty sice samy o sobě musejí být omlazovací, ale k mladistvému vzhledu určitě přispívají. Když se provedou citlivě a s rozumem, jejich počet není třeba omezovat
  • O pár let mladší se každá a každý budou cítit také tehdy, pokud si úspěšně nechají odsát tuk z problematických partií nebo zahustit vlasy, které předčasně opustily hlavu. 

Primárně však omlazení je chápáno jako vyhlazení vrásek. Ty jsou konečně hlavní motivací k tomu, že se ženy začnou zajímat o odborné estetické zásahy na svém těle. Proto již také existuje v současnosti tolik různých metod jejich vyhlazování a také pozoruhodné a velmi efektivní technologie. S poptávkou roste nabídka služeb, jejichž výsledky hovoří samy za sebe. 

Další osvědčené metody 

Romantické povahy toužící po dokonalém spojení s přírodou a řešící vše přirozenou cestou určitě znají například omlazovací jógové pozice. Duchovně založení jedinci spoléhají, že jejich vzhled bude odrážet ne jejich biologický věk, ale to jak se ve skutečnosti cítí (tzn. pořád velmi mladě). Nechceme úplně zpochybňovat různé tyto praktiky, jejich slabinou je však jeden společný jmenovatel. Pokud se vůbec projeví, bude to v horizontu několika let a rozhodně více uvnitř než navenek. Estetické kliniky oproti tomu nabízejí okamžitou a viditelnou proměnu. 

Kdy jste začaly negativně vnímat své vrásky? Pomáhá vám v boji s nimi kosmetika? Cítíte zlepšení při změně denního režimu, např. o dovolené? Proč mužům vrásky sluší?  

Bohuslav Krpata