Přiznejte se, bojujete s mastnější pokožkou režimem “drsný peeling – minimum hydratace”? Nebo alespoň máte takové nutkání? Tak se zastavte! Přesně tohle totiž nefunguje! Naordinujte si namísto toho důkladnou a promyšlenou péči přírodní kosmetikou na problematickou pleť, která ji osvěží a nechá její vnitřní krásu vyniknout i navenek! Jste připraveni zazářit?

 

Očista, ne očistec!

Dopřejte pleti malý očistný rituál každé ráno i večer. I když se to ráno může zdát trochu zbytečné a třeba nestíháte, pleť byste měli alespoň opláchnout vlažnou vodou. I během spánku na ní ulpívají nečistoty, krystalky soli z potu nebo právě kožní maz.

 

Vaše cesta k pleti bez přílišného lesku začíná právě tady ve společnosti šetrného čisticího prostředku. Ač je to paradoxní, nejúčinněji se přebytečné mastnoty zbavíte pomocí přípravku na olejové bázi – ten totiž přitahuje jiné oleje, které pak jemnou žínkou nebo tamponkem společně odstraníte. Problematická pleť také velmi dobře snáší kyselinu salicylovou, miluje pak jíl a aktivní uhlí. Právě na poslední dvě složky výrobci přírodní kosmetiky spoléhají velmi často. Naopak byste se měli držet dál od kosmetiky, jež má ve svém základu alkohol, který z pleti odstraňuje více oleje, než je nutné; tím ji totiž vyprovokuje k ještě intenzivnější tvorbě kožního mazu.

Peeling ano, ale s citem!

Přetrvávající kožní maz a zbytky make-upu i z těch nejhlubších pórů smete peeling, který by však neměl být extrémně abrazivní! Snažte se najít produkt speciálně určený pro váš typ pleti. V ideálním případě by ji měl zajistit zmatňující efekt a uvolnění pórů, aniž by pokožku nadměrně vysušil. Peeling byste měli provádět jen jednou týdně, i když vás svrbí ruce používat exfoliační přípravky s mnohem vyšší frekvencí. Nadměrné drhnutí může způsobit popraskání žilek a zhoršit stav vaší pleti, tak na to nezapomínejte!

 

Rozmazlujte se pleťovou maskou

Zvykněte si jednou týdně používat pleťovou masku, která vám kromě zmatnění pokožky pomůže i s redukcí pigmentových skvrn. Ideální jsou ty na bázi jílu, jež vytáhnou nečistoty, zatímco masky s obsahem vitamínu E pomáhají sjednotit barevný tón pleti a bojují s jejím zanícením.

 

Hydratační krém je váš nejlepší přítel

Dobrý hydratační krém dokáže napravit mastný vzhled pleti a nahradit ho zdravou, přirozenou glow. Chce to jen dávat pozor při výběru. Váš favorit by měl mít matující účinek a neměl by mít ve svém základu oleje. Hledejte naopak vitamín C, který s pokožkou dokáže hotové zázraky!

 

Další tipy, kterými se můžete řídit

  • Opalovací krém, resp. ochrana před škodlivým UV zářením by měla být v základu každodenní péče. Jen se ujistěte, že jde o přípravek bez obsahu oleje.
  • Pravidelně cvičíte? Pak si po tréninku nikdy nezapomeňte opláchnout obličej.
  • Pozornost věnujte i svému kosmetickému náčiní. K ucpání póru nečistotami mohou „pomoci” i nepravidelně čištěné štětce na make-up.
  • Mějte po ruce balení matujících papírových ubrousků. Je to skvělý parťák především na cesty nebo do uspěchaného dne.
  • Pamatujte si, že přírodní složky jsou pokožce mnohem přirozenější než jejich chemické alternativy, budou tak na ně reagovat podstatně lépe. Vašimi nejlepšími pomocníky budou zmiňovaný jíl, aktivní uhlí, ale i citronová tráva a třeba výtažky z vrbové kůry.

 

Nevidíte výsledky? Dopřejte své pleti čas! Kožní buňky se obnovují jednou za dva až tři týdny a chvíli jim trvá, než novou péči přijmou za svou. I když se to snadno říká a hůře dělá, zkuste se nestresovat. Klid na duši pomáhá hladině hormonů se ustálit. I tato změna se pak na vaší pleti pozitivně promítne!

Apropos relaxace – co vás zaručeně uklidní?Jak bojujete proti stresu?

Bohuslav Krpata