Jednou z nejdůležitějších podmínek pro kvalitní spánek je pohodlné a příjemné oblečení. V tomto směru mají především ženy široké možnosti výběru. Mezi oblíbené oblečení na spaní patří už dlouhou dobu saténové noční košilky. K jejich oblibě přispívá i to, že vypadají velice luxusně. Saténové oblečení ráda nosila například Marilyn Monroe. A to především v podobě společenských šatů.

  • Saténové noční košilky se nejvíce hodí pro horké letní dny, kdy krásně ochladí. 
  • A také pro žhavé večery s partnerem. 
  • V saténové noční košilce vypadá totiž každá žena velice sexy. 

Košilky mají volný střih, a proto jsou vhodné pro dámu jakékoliv postavy. Dokáží vyzdvihnout přednosti a zakrýt případné nedostatky. Aby tyto požadavky saténová noční košilka splnila, je nutné vybrat vhodnou velikost. Vzhledem k tomu že satén není elastický, je dobré vybrat košilku o číslo větší. Bude pohodlnější. 

Satén k nám přišel až z daleké Číny

Satén byl oblíbený už ve staré Číně, kde před více než dvěma tisíci let spatřil světlo světa. Výroba saténu byla ovšem určena pouze pro bohaté vrstvy. Většinou si ho směli dovolit jen příslušníci císařského rodu a vysocí duchovní. Z Číny postupně pronikal do ostatních částí světa. Ještě dlouhou dobu byl ale pro vysoké výrobní náklady pro většinu lidí nedostupný. 

  • Velkou výhodou saténu jsou jeho hypoalergenní vlastnosti. 
  • Saténové noční košilky tedy mohou nosit i dámy, které jsou alergické na některé textilní materiály.

Jak pečovat o saténové oblečení

Při údržbě saténového oblečení je v každém případě dobré řídit se štítkem od výrobce, na kterém uvádí veškeré potřebné informace pro manipulaci se svým produktem. Někdy se může stát, že štítek chybí nebo je nečitelný. Proto se mohou hodit některé rady o tom,jak pečovat o satén.

  • O satén je třeba pečovat s největší opatrností. 
  • Jinak ztrácí svůj dokonalý vzhled a může vyblednout nebo se začít natahovat. 

Satén nesnáší vlhkost. Je jasné, že je nutné čas od času saténovou košilku vyprat. Rozhodně ji ale nedávejte do pračky s běžným prádlem. Raději ji jemně ručně promněte s použitím speciálního (tekutého) pracího prostředku na jemné prádlo. Saténu by také nemusela prospět sušička. Jestliže je to možné, pak nechte přebytečnou vodu z vyprané košilky vykapat a poté ji zavěste do volného prostoru na nafukovacím ramínku. Tím zamezíte vzniku nehezky vypadajícím vytlačeným ramenům. 

  • Díky tomuto postupu také nebudete muset používat v mnoha případech žehličku. 
  • Je-li to nezbytné a vaše košilka potřebuje trochu „narovnat“, pak žehlete na velice nízkou teplotu. 
  • Košilku obraťte do rubu a žehlete nejlépe přes jinou látku.

Jak vybrat správnou velikost

Výběr velikosti je důležitý především pro dostatečné pohodlí a také proto, aby košilka postavě lichotila. Má být tedy především vzdušná a nesmí na těle „sedět“, ale volně splývat. Při výběru vám pomůže přehledná tabulka, ve které si najdete přesně tu pravou velikost.

Velikost 36 (XS) 36-38 (S) 38-40 (M) 40-42 (XL) 44-46 (3XL)
Výška postavy v cm 164 –170 166 –172 168 – 174 170 – 176 172 – 178
Obvod hrudníku v cm 82 – 86 86 – 90 90 – 94 96 – 100 102 – 106
Obvod pasu v cm 66 – 70 70 – 74 74 – 78 80 – 84 86 – 90
Obvod boků v cm 88 – 92 92 – 96 96 –100 102 – 106 108 – 112

                                                                                    

Nezapomeňte hlavně na to, že košilka na spaní musí být volná a poskytovat dostatek svobody při pohybu. Váháte-li mezi dvěma velikostmi, pak zvolte raději tu větší variantu. 

Máte doma něco ze saténu?

Bohuslav Krpata