Pro kvalitní permanentní make up salon nabízí jediné myslitelné řešení. Kdyby vás snad napadlo, že byste to mohli zvládnout sami, ihned na to zapomeňte a vyhledejte správné ruce profesionálů, které se  o vás postarají. 

V některých případech – jako například při optické rekonstrukci prsní bradavky nebo kamufláži vitiliga – je dokonce možné počítat s příspěvkem od  některých zdravotních pojišťoven, nicméně je to  zákrok, který je třeba dobře promyslet. Protože existují rizika. Jaká?

Není růže bez trní

Když si trochu zabrouzdáte po internetu, na moderní techniku permanentního make upu se dočtete samou chválu. 

  • Není tak agresivní jako tetování, takže reakce organismu na něj si obvykle ani nevšimnete. 
  • Vydrží dlouho, ale ne zase příliš dlouho, takže po čase je obličej opět tabula rasa, připravená k obměně. 
  • Vypadá přirozeně, a tak uspokojí nejnáročnější zákaznice s vybraným vkusem. 
  • Šetří čas strávený každodenním líčením a zdvihá sebevědomí.
  • Rozumí si s líčidly, takže jeho překrytí výraznějším make upem je povoleno.

Jenže stoprocentně dokonalé a bez chybičky na světě není nic, a tak jisté, byť ne fatální problémy aplikace dlouhotrvajícího make upu představuje. 

Pozor, jehla

Barvy se do příslušných míst nanášejí jehlou, která, aby tam mohla proniknout, kůži prorazí a poruší. Zánětlivá reakce je na světě, a protože ochranná funkce pokožky je tak oslabena, mohou přijít ke slovu mikroby, kterých všude kolem nás poletuje spousty a které rády využijí každou slabou chvilku. 

Jak se zánět projevuje a jak se léčí, víme všichni. Otok, zarudnutí a bolest jsou nejčastější projevy, na které platí obklady a hojivé masti, v pokročilejším stádiu antibiotika. Naštěstí jde o nepříjemnost, se kterou si nakonec tělo  poradí. 

Nevyzpytatelné jsou reakce organismu

Určitě už se vám někdy stalo, že jste se rozhodli vyzkoušet nějaký nový kosmetický prostředek, a tělo vám “poděkovalo” vyrážkou nebo zarudlýma slzícíma očima. Bohužel, nikdo nezná svou alergii, dokud se nesetká s alergenem a aktuální chování těla ovlivňuje také stav, ve kterém se nachází. Oslabení sneseme daleko méně. Proto zákrok absolvujte, když jste naprosto fit, a pracovníkům o svém zdravotním stavu nic nezamlčujte, aby mohly být vyloučena případné kontraindikace. Problém mohou představovat i běžné léky na ředění krve. 

Vetřelec na obzoru

Přestože používané barvy nyní podléhají vyhlášce o tetovacích prostředcích a výrobci musí specifikovat přísady, barva je pro tělo nicméně stále cizí těleso.  V lymfatickém systému se pak mohou dít věci, v tkáních probíhají procesy, které dávají vzniknout tzv. granulomům. Ty by se  v nejhorším případě mohly vyvinout jako nodulární tkáňové útvary nebo dokonce nezhoubné nádory. To je však extrémně vzácné.

Co když to někdo zpacká

Z jiného soudku jsou nesnáze pramenící z toho, že se klientovi výsledek navzdory očekávání prostě nelíbí nebo když kosmetička udělá chybu a vytvoří například asymetrické obočí. Takových nespokojených zákazníků hlásí salony cca 3 za měsíc. Pak začíná dlouhý proces, který vyžaduje od pacienta trpělivost. Trvá několik laserových ošetření, než pigmentace přestane být viditelná. 

Každý, kdo se rozhodne pro permanentní make-up, by proto měl hledat tu nejlepší odbornost, – pohovořit s kosmetičkou, zapátrat v recenzích, nechat si ukázat fotky, zeptat se na původ použitých barev a hlavně dbát na správnou hygienu.

 

Máte přecitlivělé reakce na kosmetické zásahy?

Bohuslav Krpata