Konečně nová prsa díky plastické a estetické chirurgii! Spousta žen, které nejsou spokojené s velikostí a případně s tvarem svého poprsí, se rozhodne změnit svůj život od základů. Ano, od základů. U některých žen totiž nejde pouze o prsa. Často jde o touhu po obdivu a nalezení dostatečné míry zdravého sebevědomí a někdy i chybějící  sebeúcty. Žena, která se rozhodne pro plastickou operaci prsou, si touto operací často splní celoživotní sen, jehož předlohou mnohdy bývá dnešní pětapadesátnice Pamela Anderson. Operace je ale jen prvním krokem k dokonalému poprsí. Aby ňadra do budoucna splňovala požadavky klientky, správně se hojila a držela tvar, je doporučováno určitou dobu po operaci pečlivě dodržovat pooperační režim. 

Jaká je nejvhodnější péče po zákroku? Tipy pro rychlé zotavení a prevenci komplikací po zvětšení prsou

Podobně jako při jakékoliv jiné náročnější operaci je třeba si zařídit některé záležitosti s předstihem. 

  • Maminkám, které mají na starost malé děti, obzvláště ty, které jsou ještě v předškolním nebo dokonce batolecím věku, je výrazně doporučeno, domluvit si někoho na pomoc. V žádném případě totiž není záhy po operaci možné děti zvedat nebo nosit.
  • Určitě je také velmi praktické, nachystat si čisté ložní prádlo a dopředu pečlivě uklidit.
  • Na pobyt doma po operaci lze doporučit pohodlné oblečení na horní polovinu těla, které je ideálně na zip, nikoliv přes hlavu.

Bez čeho to určitě nepůjde?

  • Jednu z hlavních rolí pooperační výbavy hraje kompresní podprsenka. Praktické je, pořídit si rovnou dvě, aby mohly být dle potřeby střídány. Tuto podprsenku noste nepřetržitě, takže i na spaní!
  • Nepůjde to ani bez medikace, kterou samozřejmě určí ošetřující lékař. Jedná se například o preventivní opatření proti trombóze nebo analgetika na zmírnění pooperačních bolestí.
  • Po každé augmentaci je nutná hospitalizace pod dohledem lékaře a sester. Může trvat den, ale i o něco déle, pokud bude nutné sledování stavu klientky. 
  • Zhruba za týden po operaci musí být provedena kontrola operaterem, která rozhodne o dalším postupu při rekonvalescenci.

Na co se připravit první týden po chirurgickem zakroku?

Třetí den po operaci je zpravidla nejnáročnější. Poprsí často otéká a je velmi citlivé, až bolestivé. Pokud je při augmentaci provedena i modelace, prsa mohou více bolet následkem větší náročnosti operace.

Může se objevit i svědění. Pro eliminaci těchto problémů a snadné hojení masírujte jizvy doporučeným hojivým krémem.

Co očekávat druhý až třetí týden po operaci?

Asi týden po operaci se tělo dostane většinou z nejhoršího. Implantáty už byvaji tělem přijaty a již není potřeba předepisovat leky proti bolesti – analgetika. Jako vždy je však cely proces uzdravení velmi individuální, takže se žádná z žen nemusí stydět za potřebu užívat léky proti bolesti nebo další nutnou medikaci. 

I v této době je samozřejmě naprosto nutné nosit speciální podprsenku, aby se implantáty usadily na správném místě a prsa i jizvy na nich se hojily ve správné pozici. Stále je velice důležité nevyvíjet žádnou namáhavou fyzickou aktivitu, ani žádné sportovní výkony.

Po plastické operaci prsou, ať už augmentaci nebo modelaci, případně kombinaci obou operaci je jednoznačně zakázáno zvedání rukou nad hlavu – ideální je zvedat ruce maximálně do výše prsou, raději však pohyb rukou omezit zcela. Je třeba také zapomenout na tahání tašek s nákupem, chování děti nebo stěhování nábytku!  

Spěte na zádech!

Pokud to neumíte, naučte se to. Nic jiného vám stejně nezbyde. A pokud se to opravdu naučíte, budete mít nejen dokonalá prsa, ale budete i zdravější. Tato poloha je pro spaní totiž nejzdravější nejen kvůli zádům, ale také kvůli vnitřním orgánům! Takže máte další motivaci navíc!

Objednejte si pomocníka!

Ať už to bude partner, manžel nebo kamaradka – osobního asistenta možná budete opravdu potřebovat. Některé činnosti jednoznačně první týden sama nezvládnete. Ale pozor, moc si na to obskakování nezvykejte, je to příjemné a návykové!

Volno z práce? Rozhodně ano!

Minimálně jeden týden si budete muset vzít volno ze zaměstnání nebo jakéhokoliv podnikání. V případě manuální práce je lépe si vzít volno i na dobu delší. Vyhnete se tak zbytečným pooperačním komplikacím! Bohužel nelze čerpat nemocenskou.

A co vy? Kdy vás čeká vaše vysněná plastická operace?

Bohuslav Krpata