Léčba akné je důležitá a neměla by se podceňovat. Čím dříve začnete toto dermatologické onemocnění řešit, tím méně problémů s ní budete mít. Ať už se bude jednat o samotné pupínky a boláky, či nevzhledné jizvičky, které po nich zůstanou jako památka na váš boj s akné.  

Akné a jeho léčba: Jak toto onemocnění vzniká

Akné si projde s většími či menšími problémy snad každý. Jedná se o onemocnění, které bývá způsobeno nadprodukcí kožního mazu. Ten ucpe póry na pokožce a tím je pleti znemožněno přirozené odstraňování odumřelých buněk skrze maz, který póry produkují. To vede k přemnožení bakterií, jež vyvolají klasické projevy akné. 

Faktory, které akné zhoršují:

  • změny hormonů v pubertě, 
  • genetické predispozice,
  • nesprávné stravování a životní styl,
  • používání nevhodné kosmetiky,
  • konzumace alkoholu a cigaret.

První metoda léčby akné – léčba akné laserem

Nejmodernější a velmi efektivní je léčba akné pomocí laseru. Ten totiž dokáže pleť akné nejen zbavit, ale dokonce i odstranit jizvičky, které po akné zbyly.

Laser pracuje tak, že:

  • tepelným zářením zničí bakterie, které jsou zodpovědné za zánětlivé procesy vedoucí k akné,
  • zároveň podporuje intenzivní hojení kůže,
  • svým působením dokáže vyhladit pleť, takže jizvičky se stávají méně viditelnými.

Už po prvním sezení uvidíte rozdíl. Chcete-li však trvalou změnu, je potřeba sezení několikrát opakovat. Pleť pak bude o dost jasnější a méně problematická. Ovšem nemělo by se zapomínat, že laserové ošetření stejně jako ostatní metody zde uvedené řeší spíše následky než příčiny. Proto pokud chcete, aby vás akné přestala trápit, bude potřeba i odborných konzultací u dermatologa, který dokáže odhalit samotnou příčinu. 

Druhá metoda – použití benzoylperoxidu

Působením benzolperoxidu se odloupává svrchní vrstva kůže. Tím dochází k čištění pórů a znovuobnovení odtoku mazu. Zároveň dokáže redukovat škodlivé bakterie na kůži a odstranit nadbytečný maz. 

Třetí metoda – použití retinoidů

Retinoidy jsou deriváty vitaminu A a bývají pouze na předpis. V případě kožních onemocnění se využívají hlavně na závažné formy akné či ekzému. Vzhledem k tomu, že vitamín A může být ve vyšších dávkách nebezpečný, měly by tyto léky být být používány jen po konzultaci s lékařem. 

Čtvrtá metoda – použití kyseliny salicylové

Další možností je použití kyseliny salicylové. Ta je vhodná hlavně v případě lehčích projevů akné. Je také častou složkou kosmetických přípravků vhodných pro aknózní pleť. Ve vyšší koncentraci se používá do peelingových přípravků. Svým působením odstraňuje odumřelé buňky a maz. Tím navrací pleti ztracenou rovnováhu. 

Pátá metoda – změna stravy a životního stylu

I naše strava a celkový životní styl, jsou velmi důležité v boji proti akné. To, co jíme, ovlivňuje nejen naši váhu, ale i pleť a dokonce i celkové zdraví. Už jste slyšeli o mikrobiomu

V případě, že máte s akné problémy, je dobré výrazně omezit:

  • mléčné výrobky,
  • kávu,
  • bílé pečivo,
  • průmyslově zpracované potraviny. 

Konzumace ryb, libového masa, vajíček, ovoce, zeleniny a luštěnin může naopak pomoci. Vhodné je také kvašené zelí nebo jeho asijská varianta kimchi.

Chyby při léčbě: Doma akné nevyléčíte

Jednou z nejčastějších chyb je to, že akné začnete řešit až v momentě, kdy už dosáhla těžších forem. Návštěva dermatologa by však měla být tím prvním, co uděláte, jakmile se u vás začnou projevovat problémy s pletí. Pomůže vám rozpoznat příčinu a vy budete mít šanci se akné rychle zbavit. Častou chybou je používání nevhodné kosmetiky nebo zanedbávání péče o pleť.

Závěr

V případě, že vás trápí akné, je vždy důležité navštívit dermatologa, který pomůže odhalit příčinu. Na odstraněním následků jako jsou pupínky či dokonce jizvičky je efektivní laserové ošetření. V případě, že se s touto kožní nemocí potýkáte, je také důležité dbát i na zdravý životní styl, pravidelnou a účinnou hygienu a používání vhodných přípravků pro péči o vaši pleť. 

Existuje potravina, u které máte zkušenosti, že vám akné zhoršuje? Která to je?

Bohuslav Krpata