Lifting obličeje je velice populární kosmetický zákrok, který mnozí považují za klíč k mladistvějšímu vzhledu. Není divu. V posledních letech se kolem něj nicméně vytvořilo mnoho mýtů a dochází k řadě nedorozumění. Pokud snad uvažujete o tom, že byste svou tvář nechali v nějakém salonu náležitě vylepšit, věnujte pět minut následujícím řádkům. Možná si pak lépe uvědomíte, zda jsou vaše očekávání realistická a jestli je zákrok pro vás vůbec vhodný.

 

Lifting obličeje zpravidla nepřináší okamžitý a trvalý výsledek

Přestože je lifting obličeje velice účinným prostředkem v boji se stárnutím, nejde o “všemocnou” proceduru. Jedním z nejčastějších mýtů je přesvědčení, že vám zákrok zajistí okamžité a navíc trvalé výsledky. Realita je však taková, že výsledky se postupně vyvíjejí a zlepšují. A to během několika týdnů až měsíců po zákroku. Navíc, i když bývají skutečně dlouhodobé, přirozené stárnutí pokožky samozřejmě pokračuje, což může v budoucnu vyžadovat další zákroky.

Nějaké zlepšení je samozřejmě patrné ihned, ale další, postupný efekt liftingu je důležitý pro dosažení přirozeného vzhledu, neboť umožňuje pokožce a tkáním obličeje adaptovat se na změny. Je také důležité mít realistická očekávání a rozumět tomu, že lifting obličeje proces stárnutí jednoduše nezastaví, ale může pomoci zlepšit jeho viditelné známky. Každý člověk by měl pečlivě zvážit své rozhodnutí a vše včas konzultovat s kvalifikovaným odborníkem, aby pochopil všechny aspekty zákroku a připravil se na jeho potenciální výsledek.

 

Bolest a rizika

Dalším běžným mýtem je, že lifting obličeje je zcela bezbolestný a navíc bezrizikový. Každý zdravotnický zákrok má přece svá rizika, někdy poměrně nečekaná.  Lifting obličeje není v tomto ohledu výjimkou. Je ale pravda, že moderní techniky a anestezie bolest minimalizují, a to jak během zákroku, tak po něm. Je však důležité si uvědomit, že nějaký stupeň nepohodlí nebo bolesti zkrátka může nastat. 

Kromě toho se mohou objevit rizika spojená s jakoukoliv operací, jako jsou infekce, otoky, jizvy nebo dokonce možné komplikace s anestezií. Je to sice spíše výjimečné, ale vyloučit to nelze. Je také možné, že výsledky nemusí zcela splňovat očekávání pacienta, a to buď kvůli limitům samotného zákroku nebo kvůli individuálním rozdílům v procesu hojení. Je proto klíčové, aby si pacienti vybrali zkušeného a certifikovaného specialistu, který se jich ujme, a aby byli co nejvíce informovaní. Měli by zkrátka pochopit všechny aspekty operace včetně možných rizik a omezení. Mezi potenciální rizika patří:

  • Infekce
  • Jizvy
  • Nerovnoměrné výsledky

 

Je to pro každého?

Poměrně rozšířený je také mýtus, že lifting obličeje je vhodný úplně pro každého. Samozřejmě, že to tak není. Tento kosmetický zákrok je nejúčinnější pro osoby, které mají stále ještě určitý stupeň pružnosti pleti a navíc dobrou celkovou zdravotní kondici. Kandidáti pro lifting obličeje by měli mít realistická očekávání pokud jde o efekt zákroku.

Ideálních kandidátů je dostatek

Ideální kandidáti pro lifting obličeje jsou jedinci, kteří mají viditelné známky stárnutí v oblasti obličeje a krku, ale stále mají určitou pružnost pleti. Takových lidí je mezi námi samozřejmě dost a dost. Ideální či vhodní jsou navíc ti, kdo nemají přehnaná očekávání. Přestože je metoda vysoce úspěšná a přináší na pohled zjevné omlazení pleti, nějaké limity zkrátka má. Ideální adept na lifting obličeje by měl být také ve všeobecně dobrém zdravotním stavu. Důležité je hlavně to, aby netrpěl nějakou závažnou či chronickou nemocí nebo stavem, který by mohl komplikovat hojení.  

Ideální kandidáti spadají do těchto kategorií:

  • Osoby zhruba mezi 40 a 70 lety věku
  • Jedinci s dobrým zdravotním stavem
  • Ti, kteří mají zachován určitý stupeň pružnosti pleti
  • Lidé s realistickými očekáváními

 

Další mýtus: lifting zlikviduje všechny vrásky

Vráskám je dobré předcházet, i když je to tak trochu boj s větrnými mlýny. Mnoho lidí věří, že lifting obličeje vymaže všechny vrásky. Ve skutečnosti se zákrok soustředí na povzbuzení povadlé pokožky a kontur obličeje. To sice vede k výraznému zlepšení celkového vzhledu, ale veškeré vrásky obvykle nezmizí. Je zkrátka faktem, že některé jemné vrásky mohou přetrvat i po faceliftu a mohou vyžadovat další ošetření. Například aplikaci botulotoxinu nebo jiné formy výplně, pokud si to člověk přeje. Je opět důležité zmínit, že očekávání každého potenciálního “pacienta” by měla mít co nejblíže k realitě.  

Je nutné pochopit, že facelift primárně řeší povislou pokožku, a neporadí si hned se všemi typy vrásek. Před zákrokem je klíčová konzultace s kvalifikovaným odborníkem, který je schopen poskytnout detailní informace o možných výsledcích a může doporučit nejlepší postup.  

 

Stárnutí nezastavíš!

Jak už jsme řekli, stárnutí je přirozený proces, jemuž se dá čelit různě. Třeba s pomocí plastických chirurgů. Dosud však nebyla objevena žádná metoda, která by si s tím definitivně poradila. Lifting obličeje vás omladí, má však své limity. Tak jako všechny kosmetické procedury. Zákrok nezastaví proces stárnutí a nemusí být navíc vhodný pro všechny typy vrásek nebo kožních problémů. K dosažení optimálních výsledků je někdy potřeba kombinovat lifting obličeje s jinými estetickými procedurami.

 

Fakta o následné péči

Proces zotavení po liftingu obličeje vyžaduje nějaký čas a důkladnou péči. Po zákroku se mohou objevit lehké otoky, nějaké modřiny a obvykle se dostaví také bolest. Byť v přijatelných mezích. Je proto velice důležité dodržovat lékařské instrukce a doporučení, aby se zajistilo co nejlepší a nejrychlejší hojení a minimalizovala rizika.

V prvních dnech po operaci je zásadní omezit fyzickou aktivitu a zajistit dostatečný odpočinek. Pacienti by měli také dbát na to, aby chránili obličej před sluncem a dalšími vnějšími vlivy.

 

Víte, co je informované rozhodnutí?

Při rozhodování o tom, zda podstoupit lifting obličeje nebo jestli vyzkoušet jinou proceduru, je nejdůležitější být maximálně informovaný. Porozumění tomu, co zákrok obnáší a jaké výsledky lze od něj očekávat, vám umožní učinit skutečně “informované rozhodnutí”. 

Důsledná komunikace s kvalifikovaným specialistou vám situaci významně usnadní.

Bohuslav Krpata