Vybrat ten “správný” dres na stolní tenis, to není jenom tak. Je třeba zohlednit celou řadu věcí. Stolní tenis je sport, který vyžaduje rychlé pohyby, přesnost a soustředění. Bez toho nelze být úspěšný. Úspěch však nezávisí pouze na tom, co mají hráči natrénováno, jak jsou hbití nebo jak jsou talentovaní. Svou roli hraje také správné oblečení. Tedy kvalitní dres.
Během hry se člověk zkrátka musí cítit pohodlně. Při výběru ideálního dresu je proto důležité vzít v úvahu jeho kvalitu. Tedy použitý materiál i kvalitu zpracování. Jde ale i o vhodně zvolené barvy a například také o cenu. Ovšem je tu ještě jedna věc, které nebyl v minulosti přikládán téměř žádný význam. Je to ekologická stopa takového oblečení. Kromě funkčnosti a designu se totiž stále více lidí zajímá i o to, jak mohou přispět k ochraně životního prostředí tím, že si obléknou něco, co naší planetě příliš neublíží. Máte to také tak? Pak čtěte dál.
Dres na stolní tenis musí být pohodlný
Nejsou to jen sporty jako fotbal, hokej či klasický tenis, kde lze narazit na skutečné šampiony. Také stolní tenis má své sportovní hvězdy. Abyste se však takovou hvězdou mohli stát, chce to hodně úsilí. A také to nejlepší možné oblečení.
Prvním krokem při výběru dresu na stolní tenis je volba vhodného materiálu. Klasické bavlněné dresy jsou sice pohodlné na nošení, ale nemají ideální vlastnosti pro fyzicky náročnou hru, jakou stolní tenis bezpochyby je. Moderní syntetické materiály, jako je polyester nebo elastan, jsou lehké, prodyšné a odvádějí pot, což je zásadní při dlouhých zápasech a turnajích. Umožňují hráčům udržovat optimální tělesnou teplotu a dopřávají jim maximální pohodlí při pohybu. A dres na stolní tenis musí být hlavně pohodlný!
Při výběru materiálu se zaměřte na:
- Prodyšnost: Schopnost odvádět vlhkost od těla.
- Lehkost: Nižší hmotnost dresu zajišťuje větší volnost pohybu.
- Trvanlivost: Materiály odolné proti opotřebení zajistí delší životnost dresu.
Střih a design
Stolní tenis, to je láska na celý život. Aby se vám ale hra dařila, musíte být kromě jiného i vhodně oblečení. Pokud jde o dresy, kromě použitého materiálu hraje důležitou roli i střih. To je pochopitelné. Příliš volné dresy nemusí být vůbec dobrou volbou – přebytečná látka může překážet. Příliš těsné oblečení může naopak bránit pohybu. Optimální dres by měl hráči zkrátka padnout. Musí být tedy přiměřeně volný, aby umožňoval volnost pohybu při rychlých reakcích a přechodech z jedné pozice do druhé.
Design dresu může mít vliv na psychickou pohodu hráče. Barvy nebo umístění loga či názvu týmu. To vše může hrát svou roli. A může to dokonce působit i na protihráče! Design proto rozhodně nepodceňte!
Nezbytné funkční prvky
Kromě základních parametrů, jako jsou použité materiály a optimální střih, jsou tu i další faktory, které je dobré vzít v potaz, když takový dres na stolní tenis vybíráte. Jde například o funkční prvky, které mohou dresy na stolní tenis výrazně vylepšit. Například vložené panely z prodyšných materiálů v místech, kde dochází k největšímu pocení, mohou během hry člověka “osvěžit”. Důležité je také zvážit kvalitu švů – dobře provedené švy jsou zárukou, že dres něco vydrží.
Při výběru šatů dále zvažte:
- Umístění prodyšných panelů.
- Kvalitu švů – jejich odolnost.
- Možnost personalizace (např. umístění jména či čísla hráče).
A konečně ekologická stopa!
V současnosti se stále více sportovních klubů i jednotlivců zaměřuje na otázku udržitelnosti. A platí to i ve sportu, potažmo v oblékání. Výroba oblečení je k přírodě často mimořádně nešetrná. To už je dnes obecně známo. Pokud chcete, aby váš tým přispěl k ochraně planety, měli byste při výběru dresů zvážit také ekologickou stopu, kterou za sebou tento kus oblečení zanechá.
Při výběru dresu zohledněte:
- Použití recyklovaných materiálů.
- Výrobce s nižšími emisemi skleníkových plynů.
- Možnost další recyklace dresu po skončení životnosti dresu.
Udržitelné materiály jsou skvělou volbou
Stále více výrobců sportovního oblečení dnes naštěstí nabízí ekologičtější varianty klasických dresů. Některé firmy je vyrábějí z recyklovaného polyesteru, což výrazně snižuje množství odpadu a také množství energie jinak potřebné k výrobě nových materiálů. Jiné společnosti se zase zaměřují na používání přírodních materiálů, jako je organická bavlna, která je produkována bez použití chemických pesticidů a herbicidů.
Mezi udržitelné materiály patří:
- Recyklovaný polyester: Šetří přírodní zdroje a snižuje množství odpadu.
- Organická bavlna: Produkce bez chemikálií jako menší ekologická zátěž.
- Lyocell (Tencel): Materiál z obnovitelných zdrojů, vyráběný s minimálním dopadem na životní prostředí.
Buďte vzorem dalším sportovcům!
Výběrem “ekologickyů vyrobených dresů přispějete k ochraně přírody a zároveň tím vyšlete pozitivní signál o hodnotách vašeho týmu. Stále více sportovních organizací se snaží zdůraznit svou odpovědnost vůči společnosti a životnímu prostředí. Dresy z udržitelných materiálů mohou být skvělým způsobem, jak reprezentovat týmové hodnoty a stát se vzorem pro další sportovce.
Výhody “ekologických” dresů:
- Podpora udržitelného hospodaření.
- Výborná kvalita a odolnost materiálů.
- Zviditelnění týmu jako odpovědného kolektivu.
Jaké ekologické standardy je dobré sledovat?
Pokud chcete, aby vaše dresy byly skutečně tzv. eco friendly, je dobré se zaměřit na certifikaci výrobku a na určité standardy, které ekologickou výrobu obvykle garantují. Například certifikace Global Recycled Standard (GRS) je zárukou, že materiály použité při výrobě oděvů jsou z recyklovaných zdrojů. Také standard OEKO-TEX potvrzuje, že textilie neobsahuje škodlivé chemikálie a že je šetrná k životnímu prostředí, ale i ke zdraví hráčů.
Zvažte následující certifikace:
- Globální recyklovaný standard (GRS)
- OEKO-TEX Standard 100
Jde to i “zeleně”
Vybrat ideální dresy na stolní tenis pro váš tým nemusí být snadné, zvláště pokud chcete zohlednit jak funkčnost, tak ekologický dopad tohoto sportovního oblečení. Zatímco pohodlí hráčů nebo estetická stránka dresů jsou brány v potaz téměř vždy, otázku ekologie stále zdaleka každý neřeší. I když je pravda, že “odpovědných” lidí přece jen přibývá. Ovšem někteří možná ani netuší, že to jde i “zeleně”.
Vy už to ale dobře víte, nebo ne?